Z LAMUSA POLONIUSZA

Z LAMUSA POLONIUSZA

Pomimo faktu, że Głubczyce od Lisięcic dzieli zaledwie 8 km, piłkarskie zespoły Polonii i LZS spotykały się w oficjalnych rozgrywkach bardzo rzadko.

W sezonie 1966/1967 występujący w rozgrywkach klasy B seniorów prowadzonych przez Delegaturę ZPN w Głubczycach rezerwowy zespół Polonii zajął 4. miejsce (mecze: 22, punkty: 27, bramki: 60-33) a tuż za nim uplasował się LZS Lisięcice (mecze: 22, punkty: 25, bramki: 59-36). Rozgrywki wygrał Orzeł Branice (mecze: 22, punkty: 37, bramki: 102-26).

W sezonie 1990/1991 zespoły z Głubczyc i Lisięcic rywalizowały w III grupie opolskiej A klasy. Polonię prowadził trener Jan Filarowski, który zastąpił Zdzisława Gierowskiego. W kwietniu 1991 trenera Filarowskiego z kolei „zluzował” na ławce trenerskiej Marek Woźny, który ostatecznie doprowadził Polonię do awansu do „okręgówki”. W rozgrywkach tych Polonia zremisowała w Głubczycach z LZS Lisięcice 0-0, ale wygrała 4-3 wiosną w Lisięcicach. Ostatecznie Polonia zajęła 1. miejsce w tabeli (mecze: 22, punkty: 34, bramki: 48-16) a LZS Lisięcice 6. miejsce (mecze: 22, punkty: 22, bramki: 45-45).

W zespole Polonii występowali m.in. Jan Blicharz, Adam Góralski, Zbigniew Korbecki, Janusz Kownacki, Krzysztof Kuczera, Ireneusz Łapuńka, Marek Malewicz, Leszek Majewski, Mariusz Pawlak, Stanisław Piekarz, Dariusz Pusz. Kierownikiem drużyny był Jan Kowalczyk.

Ostatni raz zespoły rywalizowały ze sobą w sezonie 1997/1998 ponownie w opolskiej A klasie (grupa III). Zespół Polonii - po rezygnacji trenera Jana Śnieżka - prowadził jej były zawodnik Zbigniew Maczuga, który zamienił pracę szkoleniową z juniorami Polonii i występował także na boisku jako zawodnik. Po 23.kolejce rozgrywek w roli trenera Zbyszka Maczugę zastąpił Marek Malewicz. Na koniec sezonu Polonia uplasowała się na 4. miejscu w tabeli (mecze: 26, punkty: 41, bramki: 47-49). LZS Lisięcice zajął ostatnie 14. miejsce i opuścił A klasę (mecze: 26, punkty 13, bramki: 37-75). Jesienią w Głubczycach Polonia wygrała z LZS Lisięcice 3-2 po bramkach Wacława Masłowskiego, Krzysztofa Pyziaka i Marka Broszko. W rewanżu wiosną w Lisięcicach ponownie wygrała Polonia a bramki strzelili Krzysztof Pyziak i Mariusz Cieszyński.

W zespole Polonii występowali wówczas m.in. Artur Bachryj, Artur Błaszczyk, Marek Broszko, Mariusz Cieszyński, Wacław Dziaczyszyn, Andrzej Dziki, Krzysztof Gajowiec, Janusz Klim, Zbigniew Korbecki, Janusz Kownacki, Dariusz Macedoński, Zbigniew Maczuga, Marek Malewicz, Wacław Masłowski, Robert Melnarowicz, Krzysztof Pyziak, Mariusz Wiciak, Janusz Wiśniewski, Jacek Wołoszczuk, Janusz Złoczowski. Kierownikiem drużyny był Andrzej Długoń.

W sezonie 2014/2015 głubczycka Polonia rywalizować będzie w opolskiej IV lidze. LZS Lisięcice po raz pierwszy w swojej historii awansował do „okręgówki”. Dotychczas największym osiągnięciem tego klubu były występy w opolskiej A klasie…

Dzisiejsze spotkanie sparingowe zapowiada się niezwykle interesująco, gdyż oba zespoły dzieli zaledwie 1 klasa rozgrywkowa a jeszcze przed rokiem różnica wynosiła 3 klasy rozgrywkowe…

 

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości